Клеванський ЗДО № 2 (ясла-садок) "Сонечко"








Колективні перегляди, контрольні та підсумкові заняття

 

 

 

 

 

***

 

Контрольне заняття з грамоти у старшій групі "Чарівна скринька Діда Грамотія" (вихователь Ваколюк Н.Й.)

Травень 2024 рік

 

   Мета: закріпити з чого складається мова, слово, речення, склад; закріплювати  вміння  виділяти  перший  звук  у  словах; розрізняти  м’які та тверді  приголосні  звуки. Закріпити знання про  особливості голосних і приголосних звуків. Продовжувати  вчити  виконувати  звуковий  аналіз слів різної  звукової  структури, визначати  кількість  складів у  слові. Вчити  складати  речення із заданим словом та за графічними  схемами. Формувати  початкові вміння  читати  склади. Розвивати у дітей фонемний слух, уяву, творче мислення, інтонаційну виразність, дрібну  моторику пальців рук.Виховувати самостійність, допитливість, бажання досягати  заданої  мети.

 

  Матеріал: схеми для  звукового  аналізу, фішки, схеми речень, площинні  зображення  ключів, посилка, скриня, лист  від  Діда  Грамотія, дид. гра «Фразовий  конструктор», зошит, ручка, олівець, аудіозапис.

                                                               

 

 Хід заняття :

 

Психогімнастика: Вихователь запрошує дітей утворити коло і спільно промовити

Як маленькими були

У садочок ми прийшли,

А тепер дорослі стали

І до школи ми зібрались.

Ми найкращі від усіх

Хай лунає всюди сміх!

/Стук в двері/

Вихователь: Діти! До нас прийшла посилка! Написано: "Від Діда Грамотія з країни АБВГДейки"! Давайте її розкриємо і дізнаємося, що там усередині.

(Діти і вихователь розкривають посилку, дістають звідти скриню і лист)

Вихователь: Скринька-то не проста! З сімома замками! Давайте прочитаємо лист:

"Дорогі діти старшої групи !

Пише вам Дід Грамотій з країни АБВГДейки! До мене дійшли відомості, що ви дуже допитливі діти і любите займатися. Я прислав для вас подарунок в скриньці. Але скринька чарівна, з сімома замками. До кожного замку є свій ключ. Знайти ключі нескладно, треба лише вгадати, де вони лежать. Мої чарівні помічники заховали ключі у вас в групі. Відгадайте мої загадки і дізнаєтеся, де шукати ключі. Прикладете ключі до замків і скринька відкриється! Правда, є ще один секрет! Але про це ви дізнаєтеся пізніше. Бажаю успіху!

                                                                                            Дід Грамотій. "

 

Вихователь: Ось це так! Ну, що, цікаво дізнатися, що знаходиться в скриньці? Шукатимемо ключі?

(Відповіді дітей)

Вихователь: А ось і загадки тут в листі. Шукаємо перший ключ. Він знаходиться там, про що йде мова в загадці:

Є в кімнаті портрет

У всьому на вас схожий.

Засмійтеся - і у відповідь

Він засміється теж.

Діти: Це дзеркало! Потрібно шукати там, де дзеркало!

(Вихователь виймає ключ з-за дзеркала)

Вихователь: А ключ-то непростий! На нім завдання. Ось про який секрет говорилося в листі Діда Грамотія! Впораємося з цим завданням -  один замок відкриємо!

   Завдання №1.

Вихователь: З чого складається мова?

Діти: З речення.

Вихователь: А з чого складається речення?

Діти: Зі слів.

Вихователь: А з чого складаються слова?

Діти: З складів.

Вихователь: А з чого складаються склади?

Діти: З літер.

Вихователь: Молодці! Правильно!

Вихователь: Помічники Діда Грамотія принесли для вас картку із зображенням квітки. Що це за квітка?

Діти: Мак.

 

Вихователь: Давайте злічимо, скільки звуків в слові Мак. Який перший звук?

Діти: м-м-м.

Вихователь: Звук М. Давайте спробуємо проспівати цей звук. М-м-м. Виходить? А що нам заважає?

Діти: Губи

Вихователь: Якщо ми не можемо його проспівати, то це який звук?

Діти: Приголосний

Вихователь: Твердий чи  м’який?

Діти: Твердий.

Вихователь: Правильно! Який другий звук в слові Мак?

Діти: М-аааа-к! Звук А

Вихователь: Давайте спробуємо проспівати цей звук.

Діти: А-а-а.

Вихователь: Звук А можна проспівати, йому нічого не заважає. Який це звук?

Діти: Голосний.

Вихователь з дітьми пробують проспівати третій звук і визначають, що він не співається, а значить він приголосний.

Вихователь: Поки ми слова шукали, 

                       Нас картки з фішками чекали. 

                       Що зображено – назвіть 

                       Та моделі слів складіть.                      

Вихователь: Молодці, впоралися із завданням. Ось вам і перший ключ!

(Вихователь "вставляє" ключ в перший замок)

Вихователь: Слухайте наступну підказку, де шукати ключ:

 

Не кущ, а з листочками

Не людина, а розмовляє

Не сорочка, а зшита.

Діти: Книга! Ключ шукатимемо там, де у нас в групі книги!

(Знаходять другий ключ, виконують друге завдання./

   Завдання №2.

Вихователь: А завдання таке: пограти  в гру " Підкажи останній звук". Дід Грамотій дуже любить розповіді. Одного дня він почав згадувати їх, але забув закінчення  слів. Давайте допоможемо Дідусеві!   

Мета: учити впізнавати слова, у яких бракує останнього звука.  

 

  • У нашому лісі живуть:     Вов…  к  Зає…  ць   Каба…  н  
  • У нашому лісі ростуть    дерева:    Кле…н      Ду… б   Берез… а   
  • На нашому городі  к  ростуть:  Цибул… я  Огіро…  к  Помідо..  р 

((Після закінчення виконання завдання діти "вставляють" в скриньку другий ключ)

 

Вихователь: Ще чого одна загадка від Діда Грамотія :

Подивіться, будинок стоїть

По самі вінця водою налитий

Без віконець, але не похмурий

З чотирьох сторін прозорий.

У цьому будиночку мешканці -

Усі умілі плавці.

                           (Акваріум)

(Діти дістають ключ, він знаходиться біля акваріума)

  

 

Завдання №3.

Вихователь: Ось і третє завдання з третім ключем: це розповідь.

"Зіна любила стрибати через мотузочок. Попросила вона у мами мотузочок, і побігла з ним на галявинку. Подивилася кругом - немає її подружок! Зіна почала голосно звати подруг: Ма - ша!, Ма - ри  - на!, Та - ня!, На - та - ша!, Ва - ля!. Подружки почули, прибігли і почали весело грати".

Питання до дітей:

  1. Як дівчинка гукала своїх подруг? Чи називала вона ціле слово, або вимовляла його по частинах?
  2. Чому дівчинка саме так звала своїх подруг? (відповідь: так краще чути)

Ми з вами знаємо, що усі слова можна розділити на склади, і ми з вами зараз спробуємо полічити, скільки складів в іменах дівчаток.

(Діти ділять імена на склади за допомогою двох прийомів: за допомогою руки, підставленої до підборіддя і за допомогою хлопків).

Вихователь: Молодці, впоралися з третім завданням. Ось, тримаєте ключик! У нас вже три замки відкрито! Важко? Втомилися? Ви дуже старалися! Давайте тепер відпочинемо. Вгадайте, а хто і в якій казці теж шукав ключик, тільки не простий, а золотий?

Діти: Буратино! У казці "Золотий ключик".

   Фізхвилинка «Буратино»:

Буратино потягнувся,           Руки  в сторони розвів

Раз - нагнувся,                       Ключик так і не знайшов.

Два - нагнувся,                      Щоб ключик нам дістати

Три - нагнувся.                      Потрібно на носочки стати.

(Діти  виконують рухи)

Вихователь: Ну, а щоб нам знайти четвертий  ключик, відгадаємо ще одну загадку:

 

Пише він, коли диктують

Він і креслить, і малює, -

А сьогодні вечорком

Він розфарбує наш альбом.

 

Діти: Це олівець! Потрібно шукати ключ там, де у нас лежать олівці!

   Завдання №4.

Вихователь: Правильно! І наступне завдання вам потрібно виконати з олівцем і зошитом.

(Діти справляються із завданням, "відкривають" ключем четвертий замок).

Вихователь: А п'ятий ключ шукатимемо ось де:

Що за диво - цеглинку

Я в подарунок отримав.

Що складу з них - зламаю

Усе спочатку починаю.

(Діти відгадують: Будівельна цегла. Знаходять ключ.)

   Завдання №5.

Вихователь:  Ось він, ключик, а на нім наступне завдання - гра!

Я називатиму дію, а ви відповідатимете, хто їх здійснює.

  1. Хто і що літає? (Літак, птах, повітряна куля, метелик, муха, пушинка, листя жовте з дерев.)
  2. Хто і що плаває? (Корабель, дошка, людина, собака.)
  3. Хто і що гріє? (Піч, сонце, грілка.)
  4. Хто і що йде? (Людина, дощ, сніг, час.)
  5. Хто і що коштує? (Людина, будинок, стовп, стіл.)
  6. Хто і що стрибає? (М'ячик, заєць, людина, коза.)

Чистомовка «Коза»

(Діти виконують завдання, отримують ключ, "відкривають" п'ятий замок).

  

Вихователь: Слухайте наступну підказку, де шукати ключ:

Замість справжньої дитини

Є у кожної дівчини.

Її пестять, одягають,

Спати ввечері вкладають

І годують її смачно

Дуже мамі вона вдячна!(лялька)

   Завдання №6.

Молодці! Наступне завдання вам потрібно виконати: назвати букви і прочитати  склади.

(Діти справляються із завданням, "відкривають" ключем шостий замок).

 

Вихователь: Ось і останній ключ нам залишилося знайти. Ну, а де його шукати, постарайтеся вгадати:

Б'ють його, а він не плаче

Тільки вище, вище скаче!

Діти: Це м'яч! А м'ячі у нас в спортивному куточку. (Знаходять ключ)

   Завдання №7.

Вихователь: Слухайте останнє, шосте завдання! Це гра "Фразовий конструктор".

Після виконання завдання діти отримують шостий ключ, "вставляють" в замок. Скринька відкривається.

Вихователь: Діти, подивіться, що тут лежить!

Діти: Солодощі.

Вихователь: Спасибі Діду Грамотію! Діти, скажіть, вам сподобалося сьогодні виконувати завдання Діда Грамотія? Що найбільше сподобалося? З виконанням якого завдання у вас виникли труднощі?

Ви усі молодці! З вашою допомогою можна відкривати будь-які замки! А тепер пропоную усім пригоститися чарівним печивом!

 

 

 

 

***

 

Конспект контрольного заняття з аплікації у старшій групі  «Українська вишиванка»

Підготувала вихователь

Квятковська В.В.

 

 

Травень 2024 рік

 

Програмовий зміст: продовжувати розширювати та збагачувати знання дітей про особливості національного одягу українського народу, зокрема, вишитої сорочки, її значимість, особливості колориту та символіку; навчити дітей передавати побачене у процесі малювання та ігор, бачити спільне та відмінне в національному одязі хлопчиків та дівчаток; відповідати на запитання вихователя повними реченнями,  будувати їх послідовно та зв’язно;  формувати уявлення про те, що вишиванка – це сімейний оберіг, що передавався від покоління до покоління віками; розвивати пізнавальні психічні процеси, інтерес до завдань художньо-естетичного характеру, кмітливість, творчу фантазію; виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу, зокрема, вишиванки як невід’ємного елементу національного вбрання.

Обладнання: українські національні костюми за кількістю дітей, вишита сорочка та її зображення, матеріали для образотворчої діяльності, д/ігри: «Одягни дівчинку – українку, хлопчика –  українця», «Світлофор».

Хід заняття:

І. Комунікативна діяльність.

Привітання вихователя з дітьми:

Доброго ранку, рідний наш дім!

Доброго ранку, діткам усім!

Доброго ранку, сонечко ясне!

Доброго ранку, садочку прекрасний!

Вправо – вліво поверніться,

Одне одному всміхніться.

Вступне слово вихователя:

– Діти, сьогодні я пропоную вам здійснити незвичайну подорож  до історичного минулого нашого народу. Ми познайомимося з річчю, що несе для українців найвищу культурну цінність – це найдорожчий скарб, що є не лише пам’яттю, а й часточкою нашої історії. А для того, щоб дізнатися про що піде мова, я пропоную вам послухати уривок ось такого вірша:

«З вечора пригожого аж до ранку

Вишивала дівчина вишиванку.

Вишивала дівчина, вишивала,

Чорну і червоную нитки брала»…

Отже, ви вже здогадалися, ми будемо говорити про вишиванку, що є національним символом нашого народу. Але спочатку давайте пригадаємо, що ми знаємо про вишивання, як одне з найдавніших видів ремесла українського народу.

Активізація раніше сформованих опорних знань дітей на основі попереднього досвіду за такими запитаннями:

Як називається один із найдавніших та найбільш поширених видів народної творчості українців? (Вишивка).

Які символи використовувалися у вишиванні? (Геометричні фігури, рослини, тварини).

На чому вишивали наші предки? (На рушниках, скатертинах, сорочках, серветках).

ІІ. Пізнавальна діяльність.

Звертаю увагу дітей на мольберт на якому прикріплено зображення вишиванок. Розповідь вихователя:

«Вишиванка – це вишита біла сорочка. Це один із найдавніших та найпоширеніших видів народної творчості. Вишиванку називають оберегом тому, що з давніх часів вважалося, що вишиті на них символи можуть відганяти злих духів, захищати від нечистої сили. Вишиванка була невід’ємним елементом національного вбрання українців. В кожній хаті обов’язково була вишиванка, вони є символом чогось вічного. Український народ глибоко шанував вишиванки, їх зберігали і передавали як реліквії дітям, внукам, правнукам з покоління в покоління».

Бесіда з дітьми за змістом прослуханого:

 

  • Що таке вишиванка?
  • Як її називають?
  • Що несуть собою вишиті символи?
  • Де використовувалися вишиванки?
  • Як вони дійшли до наших часів?

Детальний розгляд та аналіз вишиванки.

(Для цього вихователь демонструє справжню вишиту сорочку).

Що це? (Вишита сорочка).

Якого кольору сорочка? (Сорочка білого кольору).

Чим прикрашена сорочка? (Сорочка прикрашена вишивкою).

Де саме розміщена вишивка на сорочці? (Вишивка розміщена біля коміра, на рукавах, манжетах).

Якого кольору нитки на вишиванці? (На вишиванці нитки червоного та чорного кольорів).

Пригадайте, що означають ці кольори? (Червоний - це колір калини, яку здавна шанували та любили на Україні, а чорний - це символ нашої землі-годувальниці).

ІІІ. Перетворювальна діяльність.

Образотворча діяльність.

Вихователь пропонує дітям створити свої власні вишиванки, використовуючи пензлик та фарби.

Тема: Декорування сорочки, створення вишиванки.

Мета: вчити дітей розміщувати візерунок на сорочці, використовувати мотиви української вишивки, закріпити вміння малювати ламані та хвилясті лінії, квітку-зірочку, подвійні мазки; формувати навички впевнено та легко проводити кінцем пензлика лінії різного характеру, тримати пензлик прямо та похило; розвивати естетичне сприймання, самостійність, творчу ініціативу, трудові навички та організаційні здібності; виховувати повагу до національного вбрання, зокрема, сорочки, патріотичні почуття.

Обладнання: вирізані силуети білих сорочок, фарби «гуаш» червоного та чорного кольорів, пензлики, тичок, серветки, підкладки, підставки для пензликів, стаканчики з водою.

Хід роботи:

Вихователь демонструє дітям силуети сорочок, які не прикрашені вишивкою, пропонує створити власні вишиванки. Практична діяльність дітей. (Під час роботи вихователь допомагає дітям, частково показуючи на окремому аркуші, тим самим нагадуючи їм, прийоми малювання).

Виставка «Лялька в національному одязі»

Вихователь: Діти, ми з вами познайомилися з вишиванками, їх символікою та навіть створили власні. Також зазначили, що вишиванка була і є невід’ємним елементом національного вбрання українців. А щоб пересвідчитися в цьому я пропоную вам відвідати виставку «Лялька в національному одязі».

Вихователь разом з дітьми розглядають виставку, вихователь називає частини одягу ляльок, а діти уважно їх розглядають, запам’ятовують назви. Увага дітей акцентується на тому, що верхнім одягом кожної ляльки є вишиванка. Після виставки вихователь пропонує дітям передати те, що вони на ній побачили.

Дидактична гра: «Одягни дівчинку – українку, хлопчика – українця».

Мета: перевірити та закріпити знання дітей про особливості національного одягу українського народу; розвивати наполегливість, уважність, вміння спів ставляти побачене із відповідними зображеннями; виховувати повагу та інтерес до національних традицій.

Обладнання: дві ляльки (хлопчик і дівчинка), зображення національного та сучасного одягу.

Хід гри:

Вихователь демонструє дітям ляльок і пропонує одягти їх у національний одяг, такий який ми всі бачили на виставці.

Варіант 1. Діти по черзі підходять до ляльок, обирають частину одягу, називають її та одягають на ляльку.

Варіант 2. Діти розподіляються на дві команди – хлопчиків та дівчаток і по черзі підходять до ляльок відповідної статі, обирають одяг, називають його та одягають на ту чи іншу ляльку. Примітка: хлопчики одягають хлопчика, дівчатка - дівчинку.

ІV. Оцінно-контрольна діяльність.

Перевірка засвоєних дітьми знань проводиться у формі гри.

Дидактична гра: «Світлофор».

Мета: перевірити засвоєні дітьми знання про особливості національного одягу українського народу, зокрема, вишитої сорочки, особливостей її оздоблення та символіки, цінності для українців; розвивати мовлення, мислення, пам’ять, увагу та уяву; виховувати стриманість, посидючість, вміння поступатися іншому.

Обладнання: вирізані з картону кружечки на «ніжці» (позначки світлофора) зеленого та червоного кольору на кожну дитину, фішки на позначення балів.

Хід гри:

Діти розподіляються на команди за столами,  в залежності від того, хто за яким столом сидить. (Один стіл – одна команда). У руках кожен тримає позначки кольорів світлофора. Вихователь промовляє речення, діти уважно слухають, якщо це речення правильне, то піднімають зелений колір, а якщо неправильне – червоний. Бал отримує та команда,  усі учасники якої швидше за інших піднімуть позначки відповідного кольору. Переможе та команда, яка отримає найбільшу кількість балів.

Ускладнення: Якщо відповідь неправильна, то учасникам тієї команди, що першими підняли червону позначку пропонується виправити речення вихователя і сказати правильну відповідь. У разі помилки бал не зараховується, відповісти пропонується тій команді, яка наступною зробила правильний вибір.

Орієнтовний перелік правильних тверджень:

Вишиванка – це біла вишита сорочка.

Вишиванку називають оберегом.

На вишиванках частіше за все зображували геометричні фігури, рослинні форми та тварин.

Вважалося, що вишиті на сорочках символи можуть відганяти злих духів, захищати від нечистої сили.

Полтавський регіон славиться особливим видом вишивки «білим по білому».

Вишиванка була невід’ємним елементом національного вбрання українців.

Вишиванки зберігали і передавали як реліквії дітям, внукам, правнукам.

Вихователь: Так, діти, вишиванки передавалися з покоління у покоління і от зараз, саме в цей день до нас у гості завітали ваші мами, для того щоб передати своїм дітям цю пам’ять.

Заходять мами дітей, у руках тримають вишиванки. Промовляючи слова вірша передають вишиванки своїм дітям.

Сорочку білу полотняну,

«Морями» густо вишивану,

Що від бабусі в спадок маю,

Із скрині бережно виймаю.

 Візьму у руки, придивлюся,

Щокою ніжно притулюся,

Яка тут вишивка чудова,

Оця бабусина обнова.

 

Сама бабуся вишивала,

Узор з любов’ю вибирала,

Хотіла і сама вдягати

І своїй внучці передати.

 

На сьоме небо підлітаю,

Коли сорочку цю вдягаю,

Ходжу у ній, не находжуся,

Милуюся не надивлюся!

 

Цвіте душа її узором,

Співа душа пташиним хором,

Землі, немов, не відчуваю

Легкі, широкі крила маю!

 

Летіти хочу та співати,

Ту пісню доні передати,

Разом з сорочкою бабусі,

То їй привіт прапрабабусі!..

 

Шануй сорочку, моя доню,

І бережи, як свою долю,

У ній пісні твого народу,

Любов і труд усього роду.

Мами передають сорочки своїм дітям. Діти одягають  і співають пісню «Два кольори».

 

 

 

 

 

 

 

***

 

Конспект підсумкового заняття в молодшій групі «Що ми знаємо про Україну»

 

Підготувала вихователь

Попик М.В.

 

 

Травень 2024 рік

Мета: закріпити знання дітей про Україну. Формування належності до українського народу, понять «громадянство», «національність». Збагачувати знання дітей про існування різних країн, національностей, мов; учити помічати і характеризувати особливості людей з різних країн. Розвивати доказове мислення, мовлення, увагу. Збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до Батьківщини, культуру пізнавальної діяльності, спостережливість, розсудливість.

Матеріал:фотографії українців в національному вбранні;краєвиди України та інших країн; гімн (запис);ложка;

Хід заняття

Як називається ваша країна?

Як називається столиця?

В якому місті ви живете?

Яка ваша країна?

Який у вас національний одяг?

Вихователь. Наша гостя хоче довідатися у вас дуже багато. Тому я пропоную залишитися їй з нами і про все дізнатися (на слайді дідусь і хлопчик в національних костюмах). Як  ви думаєте, з якої країні ці люди? А чи хочете довідатися, про що говорять дідусь і хлопчик?

Вихователь читає вірш «Хто ти є?»

Подорожній стрінув хлопчика малого,

Та й прикликав він його, й сказав до нього:

– Хлопчику, скажи мені, що ти за людина?

– Українець, пане мій! – мовила дитина.

– А хто ж тобі це сказав? – став той знов питати.

– Сам я знаю, пане мій, бо навчивсь читати,

Перш читав я, хто ми є.

– Та хто ж? – той питає,

– Українці, пане мій! – Лесь відповідає.

– Українці? – А чому? Я хотів би знати!

– Як хочете, пане знать, мушу вам сказати:

– Уродився українцем, син я України,

Українською говорю і молюсь щоднини.

Українською в забаві з дітьми розмовляю,

Українців тата, брата, сестру й маму маю.

Ось чому я українець! – Лесь відповідає.

– Українець з крові й кості, це  з нас кожен знає.

Я сказав би ще вам більше, але, вибачайте,

Я тепер біжу в садочок, з Богом! – Прощавайте!

(Богдан Федчук)

Вихователь. Чому хлопчик сказав, що він українець? Кого називають українцями? А серед вас є українці? – відповіді дітей.

Згадайте, як хлопчик казав у вірші: українець – це той хто народився і живе в Україні. А де народилися і живете ви? (Відповіді)

Зверніть увагу: українцем буде і той, хто має батьків українців. Не перестає бути українцем і той, хто переїжджає жити в іншу країну, але розмовляє українською і не забуває про свою Батьківщину.

Дидактича гра «Впізнай українські краєвиди»

(слайди: гори, море, степи, луг, ліс, річка, озеро)

Вихователь. Якщо ви українці, то маєте знати, яка наша Батьківщина. (Відповіді) Молодці, ви справжні краєзнавці, так швидко і без помилок впізнали Україну. Тепер поміркуємо, який вигляд мають українці? (фото людей різних рас та національностей)

Чим ці люди відрізняються, а чим схожі? Який у них колір шкіри, розмір очей, одяг?

А який вигляд маєте ви? Опишіть українця. (світла шкіра, живуть в Європі,не з розкосими очима, високого або середнього зросту,  більшість українців мають пряме волосся).

Дидактична гра «Утвори слово»

Червоні щоки – червонощокий;

Довгі вуса – довговусий;

Чорні брови – чорнобровий;

Сірі очі – сіроокий.

Вихователь. Так, ви відповіли правильно про тих, чиї бабусі та дідусі були українцями, але запам’ятайте, громадянами нашої країни можуть бути люди будь-якої національності, якщо вони багато років живуть в Україні, працюють тут, вчаться, знають українську мову, шанують нашу історію і звичаї. Наша країна – багатонаціональна держава. Навіть у нашій групі є угорці, росіяни. Але ми всі дружньо живемо на цій землі.

Дидактична гра «Додай слово»

Наша рідна Батьківщина,

Мальовнича Україна,

В ній – ліси, степи і гори,

Ще й Азовське й Чорне море,

Українці – люди добрі,

Ще й відважні і хоробрі,

Вславили на всі віки,

Батьківщину козаки.

Наші діточки кмітливі,

Працьовиті й неліниві,

Україну поважай,

І люби свій рідний край.

Фізкультхвилинка

На занятті всі стомились,

Адже добре потрудились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Раз! – підняли руки вгору;

Два! – нагнулися  додолу;

Три! – повернулись вправо, вліво;

На «чотири» – раз присіли.

Похитали головою,

Ще й притупнули ногою.

Пальчиками  повертіли

І за столи тихенько сіли.

(Діти показують дії рухами).

Вихователь. Наша гостя слухає, запам’ятовує. А зараз послухає ще й вірші про Україну.

Під віконцем – калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою – криниця,

В чистім полі – пшениця,

Серед лугу – лелека,

І діброва далека,

І веселка над лісом,

І стрімкий обеліск.

Все це є Україна –

Наша Батьківщина.

Вихователь. Наша гостя хоче запитати про символи України.

Відповіді – кожна держава відрізняється символами – це прапор, герб,та національна пісня – гімн.

Картинка прапора – Які кольори? А що означають? (відповіді).

Вірш

Синьо-жовтий прапор маємо,

Синє небо, жовте жито,

Прапор свій оберігаємо,

Він святиня – знають діти.

А що означає малий герб – тризуб?

Відповіді – написано ВОЛЯ. Український народ завжди прагнув бути самостійним, незалежним, вільним.

Вірш

Наш Герб – тризуб,

Це воля, слава, сила,

Наш Герб – тризуб,

Неволя нас косила,

Тами зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню несем,

Ми людям!

Вихователь. А як називається національна пісня України? – Гімн.

Вірш

Слова палкі, мелодія врочиста,

Державний гімн ми знаємо усі,

Для кожного села, містечка, міста,

Це клич один з мільйона голосів.

Вихователь. А де виконується Гімн? – на спортивних змаганнях, урочистих подіях, в парламенті.

А як треба слухати гімн? – стоячи.

(звучить гімн, діти співають)

Вихователь. Погляньте на нашу гостю – вона прийшла в національному одязі. А який одяг в українців? Що одягають дівчата? – вишиванка, спідниця, віночок, фартушок (відповіді дітей)

А хлопці? – вишиванка, шаровари, пояс, чоботи.

Відеоряд «Український національний одяг»

Вихователь. Усі люди на землі розмовляють різними мовами. Якою мовою говорять українці? (відповіді)

Дидактична гра

А може ви знаєте, якою мовою розмовляють в Китаї? Англії? Іспанії? Туреччині? Угорщині? (відповіді дітей)

Вихователь. Ви  молодці, справжні всезнайки. Зараз перевіримо, чи добре ви знаєте свою мову.

Дидактична гра «Яке слово зайве?»

Я називаю кілька слів, а ви скажете, яке слово зайве, тобто не українське.

Чоловік, дівчинка, boy;

Рослина, цветок,кущ;

Стіл, зонтик, книжка;

Жінка, хлопчик, man;

Тарілка, кув шин, глечик;

Куртка, чоботи, пуговица;

Спідниця,пуговица, шарф.

Вихователь. У кожного народу є улюблені національні страви.  Зараз ми перевіримо, чи ви справжні всезнайки. Гра називається «Ложку передай, страву називай». Примовляючи «Українські ми малята будем страви називати» ми передаємо ложку. У кого на закінченні фрази опиниться ложка, той і називає українську страву (борщ, сало, вареники, галушки, деруни, голубці, пампушки, калачі). Справді, українці дуже гостинні, хазяйновиті, працьовиті. А ви такі? А чи можна  за ім’ям дізнатися, українці ви, чи ні?

Так, українські імена відрізняються від імен людей інших країн світу. Наприклад, в Америці хлопчика називають Джон, а у нас Іванко. А ви знаєте,якими іменами називають дітей в Україні? (відповіді дітей).

Вихователь. А зараз пограємо в гру «Назви ім’я». Я буду кидати м’яч  і казати іншомовні імена, а ви назвете українською мовою відповідно.

Жан – Іван

Майкл – Михайло

Алекс – Олексій

Ніколя – Микола

Ханна – Ганна

Хелен – Оленка

Кетрін – Катерина

Вихователь. Ви чудово розумієте і всім можете пояснити, що ви – українці. Я пропоную назвати риси характери наших співвітчизників. Отже, ми українці такі: (працьовиті, веселі, добрі, співучі, гостинні, щедрі)

Діти, сьогодні ви були справжніми всезнайками,а я, як справжня українка, хочу пригостити вас смачненьким.

Після невеликої перерви ми з солоного тіста зробимо пиріжків, вареників, пампушок, щоб гостя могла повезти їх з собою як привіт з нашої країни.

 

 

 

 

 

 

 

Конспект контрольного заняття з ХМД+ природа в середній групі «Чарівна подорож по станціях»

Підготувала вихователь

Квятковська В.В.

 

 

Мета: закріпити знання дітей, про живу та неживу природу; поглибити та систематизувати знання дітей про фрукти, овочі, їх форму, колір, місце зростання; закріплювати уявлення про пори року та її прикмети; уточнювати; розвивати розумові здібності і мовлення; удосконалювати загальну, дрібну та артикуляційну моторику; розвивати зорове сприйняття, увагу, пам’ять, логічне мислення, виховувати уважне, дбайливе ставлення до природи; виховувати почуття колективізму, співпереживання своїм друзям; розвивати уважність, зв`язне мовлення, пам`ять, мислення;

виховувати інтерес до дослідницької діяльності, організованість, активність.

Хід заняття

Давайте візьмемося за руки. Посміхнемося один одному. Щоб створити гарний настрій. Щоб багато дізнатися на нашому занятті, потрібно бути уважними, не кричати, слухати один одного.

Діти, за цей рік, що ви ходили у дитячий садок  ви багато чому навчилися, багато вмієте робити самі.  Скоро ми будемо переходити в старшу групу. Ви хочете піти в старшу групу?

Але щоб туди потрапити нам треба вирушити в подорож.

Ви готові? Тоді вирушаємо.

Скажіть на чому можна відправитись в подорож? (автобус, потяг, машина, літак….).

Як все це можна назвати одним словом? (транспорт). Які види транспорту ви знаєте? ( наземний, повітряний, залізничній, водний).

Хто керує літаком ?(пілот). Хто пілоту допомагає? (стюардеса). Хто керує потягом? (машиніст). Хто допомагає пасажирам у вагонах? (провідник). Хто керує машиною? (водій). Як це можна назвати одним словом? (професії)

Молодці! Ми з вами поїдемо на поїзді. Який це транспорт? (залізничний).

На протязі нашої подорожі, він буде робити зупинки, і на кожній вам треба буде виконати завдання. А коли ми потрапимо на останню  зупинку,  вас чекатиме сюрприз.

Для того, щоб вирушити в подорож, нам потрібні квитки.

Д/г «Знайди пару»

Зараз я роздам вам квитки , а ви знайдіть собі пару «Жива та нежива природа» (роздаю дітям малюнки, на яких зображена жива та нежива природа, ті ж самі малюнки наклеєні на стільцях. Діти сідають на свої місця)

Але для того щоб наш потяг вирушив, вам треба виконати завдання.

Коли це буває? Загадки про пори року

У лісах струмки пустила,

Землю травами встелила.

 Перші квіти принесла.

Чарівна моя… (Весна)

 

В небі ластівка летить,

З вітром листя шелестить,

Воду п’є лелека.

Сонце палить.

Спека.

Дозріває жито.

 Яка пора?  (Літо)

 

Сніг на полях,

Лід на водах,

Віхола гуляє.

Коли це буває? (Зима)

 

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає,

Коли, діти, це буває? (Восени)

Д/г «Що не так?»

Настала весна. Задзюрчали веселі струмочки. Птахи відлетіли в теплі краї.

Після зими прийде літо.

Кошеня має дві лапки.

Взимку я катаюсь на роликах.

Настала зима. Випав білий сніг. Почали розквітати квіти.

Після ранку настає вечір.

Снігур перелітний птах.

Настало літо. Припікає сонечко. С дерев опадає листя.

Півень – це тварина.

Прийшла осінь. Пожовтіло листя. Птахи прилетіли з теплих країв.

Діти, а яка зараз пора року ? (Весна) . Які місяці весни ви знаєте?

Сідаємо в потяг і вирушаємо на іншу станцію (звучить звук потягу)

Зупинка 1.  Д/г «Посади жучка на квіточку»

Ми приїхали на галявину з квітами. На квітах цифри. А ще є жучки у яких на спинках різна кількість крапок. Вам потрібно посадити жучків на квіточки, щоб кількість крапочок відповідала цифрі на квіточці.

Молодці, діти, впорались і з цим завданням. Вирушаємо далі.

Зупинка 2.

Діти, прислухайтесь! Мені здається, що щось шарудить. Ви дізнаєтесь хто це, якщо відгадаєте загадку:

Дивина! Живий клубок

Завітав у наш садок.

Має сотню гілочок,

Хто це діти ? (їжачок)

Правильно, вгадали – це їжачок. І їжачок приготував для вас завдання

Д/г «Допоможи їжачку зібрати овочі та фрукти»

Гра « Скажи одним словом» (узагальнення)

  • Яблуко, груша, абрикос, слива, апельсин -….(фрукти)
  • Буряк, картопля, морква, огірок, капуста - ….(овочі)

Молодці! Поїхали далі!

Зупинка 3. Ще зупинка і ще завдання.

Д/г «Цікаві речення»

Вам треба скласти речення за схемою.

Зупинка 4 . Д/г «Де знаходиться звук?»

Звук «А» в слові АВТОБУС

Звук «А» в слові ВЕСНА

Звук «У» в слові «АКУЛА»

Звук «Н» в слові «СЛОН»

Звук «Х» в слові «ХЛІБ»

Звук «М» в слові «МАМА».

Зупинка 5. Д/г «Знайди сусідів числа»

Дітям пропонуються картки для гри «Знайди сусіда» та картки з цифрами від 1 до 5. Завдання дітей – знайти пропущені на картках цифри і заповнити клітинки.

Молодці, впорались з завданням. Продовжуємо нашу подорож.

Зупинка 6. Д/г «Знайди фігуру»

Дітям пропонуються знайти та назвати геометричні фігури.

Молодці, впорались і з цим завданням.

Приїхали ми з вами на останню станцію «Палац краплинок». Тут вас чекає сюрприз.

Подивіться дітки , тут є лист.

«Я – крапелька води. Я потрібна всім живим істотам. Там, де я з`являюсь , ростуть рослини, живуть тварини і люди. Я буваю рідкою, твердою і вмію перетворюватися у пару.»

Діти, а визнаєте, де живуть краплинки? ( у воді, у крані, в акваріумі, в річці, в морі, в калюжі, коли іде дощ)

Для чого потрібна вода?

Погляньте, що краплинки нам приготували. (на столі стоять дві склянки з водою та молоком, лід, одна склянка з гарячою водою та з холодною для досліду / фокусу, пластикова картка або щось інше для досліду з водою)

Пошукова-дослідницька діяльність

Властивості води – розповісти дітям, що вода приймає форму тієї посудини, в яку вона налита, не має запаху, смаку, кольору.

Діти, перед вами дві склянки. Одна з водою, а в другій – молоко. (Порівняти склянку з водою та з молоком.). Якого  кольору молоко? (відповіді дітей). Якого кольору вода? (відповіді дітей). Давайте пограємо в хованки : в склянку з молоком та з водою треба опустити різнокольорові ґудзики.

Що ви побачили? Правильно. В склянці з водою ґудзики видно, а в склянці з молоком ми не бачимо ґудзиків.

Висновок : вода прозора рідина, молоко – ні.

А зараз ми проведемо дослід:

Візміть лід  та  покладіть на долоньку.

-який він на дотик?(холодний)

-якого кольору? (він прозорий)

-який має запах? (він не має запаху)

-що з ним сталося у теплій долонці?  ( він почав танути та перетворився на воду)

- А як ви вважаєте він важкий чи легкий ? 

Покладіть лід у баночку з водичкою. Скажіть він  опинився на дні водички чи зверху? ( зверху –тому він легкий. А легкий тому що в ньому  замерзають частинки повітря які виштовхують лід на поверхню). А тепер давайте покладемо в баночку камінь. Він потонув? Чому? ( він важкий).

Ще один дослід.

Робимо хмару

 

 

Налийте в трилітрову банку гарячої води (приблизно 2,5 см.). Покладіть на кришку  кілька кубиків льоду і поставте його на банку. Повітря всередині банки, піднімаючись вгору, стане охолоджуватися. Що міститься в ньому водяна пара буде конденсуватися, утворюючи хмару.

Цей експеримент моделює процес формування хмар при охолодженні теплого повітря. А звідки ж береться дощ? Виявляється, краплі, нагрівшись на землі, піднімаються вгору. Там їм стає холодно, і вони туляться один до одного, утворюючи хмари. Зустрічаючись разом, вони збільшуються, стають важкими і падають на землю у вигляді дощу.

 

 

Кришка з паперу

Задайте дітям запитання: «Що буде, якщо перевернути склянку з водою?» Звичайно, вона виллється! А якщо притиснути папір до склянки і перевернути його? Папір впаде і вода все одно проллється на підлогу? Давайте перевіримо.

 

Насос з свічки

Чи може свічка змінити закони гравітації і підняти воду вгору?

Ставимо свічку на блюдце і запалюємо її

Наливаємо підфарбовану воду на блюдце.

Накриваємо свічку склянкою. Через деякий час вода втягнеться всередину склянки всупереч законам гравітації.

(Можна показати інші досліди з водою )

 

 

 

 

 

 

 

***

 

Конспект контрольного заняття з логіко-математичного розвитку у молодшій групі  «Подорож на весняну галявину» 

Підготувала

вихователь

 

Попик М.В.

 

Тема.Подорож на весняну галявину.
Програмові завдання: закріпити пройдений матеріал (ознаки предметів: форма, розмір, колір; геометричні фігури, просторові відносини, кількісний рахунок; вправляти у співвідношенні кількості предметів з наочним зображенням числа; закріпити рахунок чисел та цифровий ряд від 1 до 4; розвивати логічне мислення, кмітливість, творчу уяву, пізнавальну активність, пам’ять, увагу і мову дітей; виховувати інтерес до заняття, дружні взаємовідносини.
Матеріал та обладнання: іграшковий метелик, картина із зображенням галявини, картки для д/ігор «Порахуй та познач», «Політ метелика», «Порівняй квіти», Д/гра «Залатай килимок», «Збери букет», програвач, аудіозапис весняної мелодії.
 

Хід заняття
Організаційний момент. Психогімнастика.
- Діти, ви сьогодні добре спали?
- Без плачу сьогодні встали?
- Всі до мене поверніться, посміхніться.
- Гостей зібралось в нас багато, треба з ними привітатись.
- Давайте скажемо нашим гостям «Добрий день» та подаруємо їм свої чарівні посмішки.
- Скажіть, будь-ласка, яка зараз пора року?
- Які дива трапляються весною? (ознаки весни)
Сюрпризний момент. Мотивація. (Чути шурудіння)
- Ви чуєте якісь звуки? Що це?
- Давайте поглянемо.
(вихователь дістає іграшкового метелика)
- До нас в гості залетів метелик. Він запрошує нас здійснити подорож на весняну галявину.
- Потрапити туди ми зможемо на чарівному килимку. Але його потрібно залатати. Допоможете?
Д/гра «Залатай килимок»

 

(на кожну загадку діти викладають відповідну геометричну фігуру, характеризуючи її)
Основна частина
- Молодці. Килимок готовий. Закрийте оченята, ми вирушаємо.
- Один, два, три, килимок, на галявину нас неси.
(звучить запис весняної мелодії, перед дітьми з’являється картина галявини з квітами)
- Ось ми з вами і опинились на галявині. Що ми бачимо на ній? (квіти)
- Які квіти ми бачимо? (підсніжники, кульбабку, конвалію, тюльпан)
- Скільки квітів ми бачимо?
- Метелик пропонує нам зібрати букети квітів для наших матусь.
- Збирати ми їх будемо ось у ці вази. Вази не звичайні, а з номером. Нам потрібно вкласти букети з відповідною кількістю квіток.
Д/гра «Збери букет»
Фізкультхвилинка «Метелики»
Всі метелики кружляють
Добре крильцями махають
До таночку закликають
Ось так, ось так
До таночку закликають.
І на квіточки сідають.
Робота за столами.
Д/гра «Порівняй квіти» (вправа на порівняння множин)
Д/гра «Порахуй та познач» (робота з картками: визначення кількості предметів та позначення їх відповідною цифрою)
Д/гра «Політ метелика» (орієнтування на площині)
Підсумок заняття.
- Ми гарно помандрували з метеликом. Час повертатись назад в дитячий садок.
- Вам сподобалась подорож?
- Що сподобалось найбільше?
- Чи все вам вдалося?
- Що було важко виконувати?
- Метелик вам дуже дякує за гарну мандрівку та дарує на згадку свій портрет (роздаю дітям розфарбовки)
- Я теж хочу вас усіх похвалити. Ви сьогодні дуже гарно працювали. Молодці. Давайте поаплодуємо собі. (ситуація успіху: діти плескають в долоні)

 

 

 

 

 

 

***

 

Контрольне заняття з безпеки життєдіяльності в середній групі "Небезпека нас оточує всюди"

 

Підготувала

вихователь

Петрук Т.А.

Травень 2024 рік

 

Мета:

  • Нагадати та конкретизувати набуті знання про правила пожежної безпеки, вияснити причини виникнення пожеж.
  • Закріпити знання дітей про небезпечні предмети побуту (колючі, ріжучі, травмонебезпечні та отруйні).
  • Покращувати навички зв'язного, пояснювального мислення.
  • Розвивати в дітей вміння розмірковувати, чому цікаві та привабливі зовні речі можуть бути небезпечними.
  • Виховувати вміння діяти в надзвичайній ситуації,
  • виховувати обережність до предметів та ситуацій, які можуть зашкодити здоров'ю.
  • Розвивати вміння розмірковувати, та прогнозувати наслідки небезпечної поведінки.

Обладнання: Виставка ілюстрацій, сюжетних картин відповідно до теми., сірники ,пісок, вода, мішечок з колючим, ріжучими, дрібними предметами, іграшковий телефон, конструктор LEGO, макети їстівних та отруйних грибів, наголовники "Вовк", "Червона Шапочка".

Хід заняття.

I.Організаційний момент (Діти заходять в групу та стають півколом)

Доброго ранку,ліси і поля,

Доброго ранку,Вкраїно моя!

Доброго ранку рідний садочку,

Доброго ранку земле моя!

Доброго ранку,гості шановні,

Доброго ранку,всім миру й тепла!

Вихователь. Діти,сьогодні заняття в нас,незвичайне,а дуже цікаве і корисне! Хочете дізнатись?

 

II.Основна частина.

Ігровий момент.

Вихователь. Ой,хтось мене кличе,а-а-а-це ти загадковий художник? Він каже,що створив для нас галерею картин. Галерея- це демонстрація декількох картин в галузі образотворчого мистецтва. Він нас хоче попередити про щось дуже важливе,а саме про небезпеку,яка нас оточує на вулиці та вдома. Тому ми повинні уважно розглянути картини і переконатись в цьому. Картини ці, не прості, вони дуже важливі. Ми зараз познайомимось з кожною з них і зрозуміємо, які предмети і ситуації можуть бути небезпечними. Запам'ятаємо, основні правила поведінки з небезпечними предметами та в надзвичайний ситуаціях.

Ілюстрація 1. "Вогонь- друг, вогонь- ворог!"

Вихователь. Діти подивіться уважно на картину.

Що відбувається на картині?

Що ви можете сказати про предмети ,які зображені на картині?

Де це відбувається?

( Відповіді дітей)

Вихователь загадує дітям загадки.

 

Вихователь. Вогонь і корисний і небезпечний. Коли з вогнем поводитись необережно ,може статися пожежа. Вогонь може спричинити опіки, а від диму можна учадіти. Щоб запобігти пожежам потрібно знати від чого вони виникають. Не можна гратися сірниками ,розводити багаття в не призначеному для цього місці і без нагляду дорослих,не залишати вімкненими електроприлади після їх використання. Зараз ми в цьому переконаємось.

 

Дидактична гра «Причинами виникнення пожежі»

  • необережність у поводженні з вогнем(кинутий сірник,непогашене багаття);
  • пустощі дітей з сірниками,вогнем,ігри з запаленими предметами;
  • порушення правил користування з електроприладами;
  • недотримання правил користування газовими плитами,витік газу;
  • спеціальні підпали;
  • удари блискавки.

Вихователь. Щоб не сталося пожежі дітям потрібно пам'ятати такі правила:

  • не можна гратися сірниками ,запальничкою,запалювати папір,траву,переносити вогонь;
  • не можна без нагляду дорослих розпалювати багаття;
  • не можна гратися іграшками біля гарячої плити;
  • не можна без дорослих вмикати електроприлади

виходячи з дому потрібно вимкнути електроосвітлення та електроприлади.

Вихователь. Але якщо вже сталася пожежа, слід пам'ятати такі правила.

Правила поведінки під час пожежі:

  • Не можна залишатись в приміщені де почалася пожежа,а потрібно швидко вийти і кликати людей на допомогу,сказати сусідам,зателефонувати батькам;
  • якщо відсутні дорослі слід зателефонувати за номером "101",повідомити адресу та своє прізвище;
  • під час пожежі не можна ховатися під ліжка,столи, в шафи;
  • якщо в приміщенні багато диму, то потрібно рухатись до дверей вздовж стіни щоб не заблукати , і прикрити рот і ніс мокрою хусткою чи рушником;
  • якщо виникла пожежа на невеликій ділянці,необхідно залити полум'я водою або засипати піском.;
  • якщо в приміщенні є маленькі немовлята які не можуть вийти самотужки,їх по рібно негайно винести їх на вулицю до безпечного місця;
  • не можна жартувати з викликом пожежної команди.

Коли пожежа виникла на вулиці та загорівся одяг,полум'я можна швидко погасити:

  • притулитись одягом до стіни,або дерева;
  • потрібно впасти на землю і покотитись вправо і вліво щоб загасити полум'я;
  • не можна бігти ,якщо загорівся одяг,бо полум'я під дією повітря буде посилюватись.

Ігрова ситуація "Викликаємо пожежників"

(діти набирають на іграшковому телефоні номер "101" та повідомляють адресу та своє прізвище)

 

Ілюстрація 2." Якщо ти загубився!"

Вихователь. Діти подивіться уважно на картину.

Що відбувається на картині?

Де це відбувається?

Що ви можете сказати про цього хлопчика?

( Відповіді дітей)?

Вихователь. Якщо раптом ти загубився,то потрібно стояти на тому ж місці де загубився,не можна йти з місця. Дорослі самі прийдуть на те саме місце і знайдуть тебе. Якщо є мобільний телефон можна зателефонувати "102" повідомити що ти бачиш навколо себе і своє прізвище.

Фізкультхвилинка

Запитання.

Як неправильно діяв хлопчик в даній ситуації?

І як правильно він себе повів?

Ігрова ситуація."Викликаємо поліцію"(діти на іграшковому телефоні набирають номер"102" повідомляють що загубилися, прізвище іте що вони бачать навколо себе)

Ілюстрація 3. "Небезпечні речі

Вихователь. Діти подивіться уважно на картину.

Що відбувається на картині?

Що ви можете сказати про предмети ,які зображені на картині?

( Відповіді дітей)

Сортування з дітьми "Небезпечні речі" 

Вихователь. Необов'язково предмети як і привабливі зовні, можуть бути безпечними. Дані предмети: голка, ніж, запальничка, парфуми, засіб для миття посуду, піна для голінння безперечно приносять користь і допомагають в побуті . Але гратись з ними небезпечно. Голкою , ножем можна травматизуватись, запальничка може вибухнути і стати причиною пожежі, засобом для миття посуду можна отруїтись. Але якщо раптом стало зле,потрібно викликати швидку допомогу.

Набрати номер "103" повідомити адресу,прізвище,вік та симтоми.

Вихователь. Зараз ми пограємо гру "Кожній речі своє місце"

Ігрова ситуація "Викликаємо швидку допомогу"(діти набирають на іграшковому телефоні "103" повідомляють,прізвище,вік ,адресу і симптоми).

Ілюстрація 4."Якщо ти зустрів незнайомця." (казка "Червона Шапочка" зустріч з Вовком)

Вихователь. Діти подивіться уважно на картину.

Що відбувається на картині?

Що ви можете сказати про персонажів ,які зображені на картині?

Де це відбувається?

( Відповіді дітей)

Сценка. Звучить пісня Червоної Шапочки ( Вовкі Червона Шапочка інсценізують зустріч. Вовк запитує я звати дівчинку,куди вона йде ,і де живе її бабуся?)

Після сценки питання до дітей:

  1. Чи знайома Червона Шапочка з Вовком?
  2. Чи можна розмовляти з тим кого не знаєш? Чому? Що може статися?
  3. А якщо ви зустрінете незнайому людину на вулиці,і вона вас запросить піти в магазин і купити шоколадку чи відвідати цирк? Що ви зробите?
  4. Що Червона Шапочка зробила неправильно?

(Відповіді дітей)

Ілюстрація 5 "Їстівні,на їстівні гриби" "Лікарські рослини"

Діти Червона Шапочкапо дорозі до бабусі щось назбирала у кошик ,давайте подивимось.

.Запитання:

  1. Які бувають гриби?(їстівні і не їстівні).
  2. А можна збирати не їстівні гриби?
  3. А чи можна отруйні гриби знищувати?( не можна,бо ними лікуються лісові тварини)
  4. Як ви думаєте є рослини які лікують людей?(так)
  5. Як вони називаються? (лікарські рослини)
  6. Листя якої рослини назбирала Червона Шапочка?( подорожника)

Гра"Покладіть у кошик їстівні гриби (діти збирають у кошик їстівні,отруйні гриби залишити на галявині).

Вихователь. Молодці діти,ви були уважними і активними. Але ми свої знання перевавати іншим людям,я розповіла своєму другові LEGO-чоловічкові. Давайте ви зконстрююєте собі таких друзів і розповісте всі правила безпеки життєдіяльності

Малювання діти розфарбовують розмальовки.

III. Підведення підсумків.

Вихователь. Діти, давайте розповімо нашим друзям як потрібно поводитись з небезпечними для здоров'я предметами та правилами поведінки в надзвичайних ситуаціях.

Дидактична гра."Що можна,а що ні?"

(якщо названо правильну ситуацію,то-діти піднімают вгору LEGO зеленого кольору,ящо неправилну-то тримать пригортають до грудей LEGO червоного кольору)

  1. можна гратися сірниками ,самим запалювати їх,гарися з вогнем?(не можна)
  2. можна подати коробку з сірниками бабусі?(можна)
  3. негайно сповістити пожену охоронуза телефоном "101",назвати адресу та прізвище?(можна)
  4. ховатись під ліжка та за шафи?(не можна)
  5. якщо загорівся одяг,впасти на землю?(можна)
  6. можна дітям вашого віку брати ніж та чистити картоплю?(не можна)
  7. можна брати голку та пришивати самому гудзик?(не можна)
  8. можна спостерігати за ти як мама пришиває гудзик?(можна)
  9. чи можна розмовляти з незнайомими людьми?(не можна)
  10. чи можна гратися ліками,засобом для миття посуду і іншими хімічними засобами?(не можна)
  11. під час урагану можна ходити під деревами?( не можна)
  12. гратися на вулиці,коли починається гроза?(не можна)
  13. треба боятися і ховатися під ліжко?(не можна)
  14. можна бігати під час блискавки?(не можна?
  15. можна купатися під час грози?( не можна)
  16. під час грози не можна ховатись під дерево?(не можна)

Пібсумок.

Вихователь. Молодці дітки! Я сподіваюсь що тепер ви будете пам'ятати як поводитись в надзвичайних ситуаціях та з небезпечними предметами. Якщо виникне будь-яка небезпека будете знати як правильно вчинити! Обов'язково поділіться своїми знаннями з друзями.

 

 

 

 

 

 

 

***

 

 

Конспект контрольного заняття з математики в старшій групі

«Подорож до країни знань» (квітень 2024р.)

 

Підготувала

вихователь

Власенко І.С.

 

  Мета заняття: виявити отримані знання, уявлення, вміння; удосконалювати вміння знаходити місце числа в ряду, уточнити знання про прямий, зворотній і порядковий рахунок до 10, вчити вирішувати приклади на додавання і віднімання; удосконалювати знання про геометричні фігури, закріпити знання про склад числа з двох менших; закріпити знання про послідовність днів тижня, закріпити вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку, розвивати розумові операції, увагу, вміння орієнтуватися в просторі, розвивати допитливість, кмітливість, зорову пам'ять, уяву, виховувати дружні взаємини між дітьми, прагнення радувати старших своїми досягненнями, виховувати інтерес до занять з  математики.

           Обладнання: карта-схема (пошук скарбу), картки з цифрами, таблиця «Вгадай числа», таблиця-будиночки «Склад числа», скринька з золотими монетами, таблиці-схеми з побудовою фігур , головоломка «Танграм», іграшки, таблиця-коло «Дні тижня», кольорові картинки  «Запиши цифрою», «Математичний диктант», зошити з математики для старшої групи, дидактична гра «Веселий рахунок»

                                                                                               Хід заняття

Вихователь. Вихователь: такий гарний сонячний день сьогодні, зовсім не хочеться сидіти у групі. Пропоную здійснити подорож у країну знань.

Давайте визначимо, що ми беремо із собою у подорож?

  • Сміливість беремо?
  • Хоробрість? Цілеспрямованість? Наполегливість? Балуваність?
  • А знання візьмемо? Тож вирушаємо. Але для початку пригадаємо наші цифри.

Дидактична гра «Веселий рахунок»

Щоб ми не збилися із шляху мешканці країни знань прислали нам карту – схему подорожі. Вона допоможе нам потрапити у країну знань. Діти розглядають схему подорожі, визначають завдання та час

 

Завдання 1. Місто «Переплутаних цифр»

– Діти, подивіться – всі числа в числовому ряду переплуталися. Давайте розставимо їх по порядку.

  • Прямий рахунок
  • Зворотній рахунок
  • Порядковий рахунок
  • Рахунок на слух
  • Називання сусідів чисел 3, 5, 7

– Діти, а тут цифри сховалися, давайте допоможемо їх знайти (робота з таблицею «Цифри сховалися»).
– А тепер вгадаємо числа, які пропущені (робота з таблицею-ялинкою «Вгадай числа»).
– У цьому місті є ще завдання: потрібно розселити в будиночку числа, давайте розповімо про склад числа 4.
– Завдання ви виконали, молодці, ми розставили всі цифри на місця.

 

 

Завдання 2. Місто «Невирішених прикладів»

– Подивимося на карту, як називається наступний пункт?
– Математичні знаки просять допомоги. Вони забули, навіщо вони потрібні. Скажіть, що показують ці знаки? Як вони називаються? (< > =).
– Математичні знаки згадали своє призначення: порівнювати і показувати, яке число більше, яке менше.( Робота з картками з зображеннями комашок.) А тепер доможемо і звітрятам, роз’язавши задачі.
 

Математична фізхвилинка

«Весела руханка»

Завдання 3. Місто «Геометричних фігур»

  • Математичний диктант
  • (Орієнтування на аркуші паперу)
  • Давайте поселимо все геометричні фігури в один будинок. Вони будуть сусідами і ніколи один одного не втратять: поселите коло в лівий верхній кут, овал - в правий нижній, трикутник - в правий верхній кут, квадрат - в лівий нижній кут, ромб - між колом і трикутником, прямокутник - над квадратом.
  • Намалюй відсутню форму (робота з індивідуальними схемами)
  • Робота на листках  з математики (завдання по геометричним формам)

Завдання 4. Місто «Кмітливих»

– А це моє улюблене місто, в якому живуть кмітливі веселі люди, і навіть завдання у них не звичайні. Я пропоную вам їх вирішити (Гра «Мовчанка» - вихователь задає питання, діти відповідь показують цифрою)

  • Скільки пальців на правій руці?
  • Скільки очей у сови?
  • Скільки кутів у квадрата?
  • Скільки носів у двох собак?
  • Скільки очей у світлофора?
  • Скільки вух у двох мишей?
  • Скільки хвостів у двох котів?
  • Скільки пір року?
  • Скільки кольорів у веселки?
  • Скільки раз на рік буває день народження?

Фізхвилинка для очей

  1. Подивіться вгору, вниз, праворуч, ліворуч не повертаючи голови.
  2. «Далеко - близько». Витягніть праву руку вперед і 5 с. дивіться на великий палець. Перевести погляд у далечінь. Дивимося 5 с на будь-який предмет (3 рази).
  3. Малюємо геометричну фігуру очима.

 Показати фігуру обвівши очима.

  1. Малюємо цифру очима.
  2. Поморгай очима.( Вихователь показує іграшку, діти дивляться на неї, сховали іграшку - діти моргають (3 рази).

Завдання 5. Місто «Головоломок»

– Подивіться на карту. Як називається наступне місто?
– Щоб пройти через це місто належить подумати. Згадайте, як називається ця гра? («Танграм»).
– Де її придумали? (Стародавня китайська головоломка).

  • Діти складають квадрат з елементів головоломки (використання таблиць).

– Діти, ви впоралися з таким складним завданням, так як ви були уважними і наполегливими. Я пишаюсь вами. Ми пройшли всі міста, виконали всі завдання. Ми підійшли до скарбів, і зараз будемо шукати скарб.

Завдання 6. Пошук скарбів

– Щоб знайти скарб, нам потрібно пройти лабіринт. Лабіринт має пройти найактивніша дитина. Ви повинні вирішити, хто сьогодні на занятті був найактивнішим?
– Лабіринт такий: потрібно встати біля столу, зробити два кроки вперед, повернутися наліво, зробити п'ять кроків вперед, подивитися вниз і ти побачиш скарб (дитина знаходить скриньку- скарб із золотими шоколадними монетами).

Висновок заняття

– Діти, вам сподобалося подорожувати?
– А які завдання вам здалися найважчими?
– З якими завданнями ви легко впоралися?