Проведені заходи

Консультація для педагогів
«Профілактика булінгу у ЗДО»

Тренінг для персоналу в ДНЗ

Тема: Морально – психологічна підготовка в умовах екстремальної ситуації

Усім доброго дня, сьогоднішня моя задача полягає в тому, щоб підготовити вас як морально так і психологічно до умов в екстремальних ситуаціях.

На вашу думку, що це за такі екстремальні ситуації?

(війна, катаклізми, стихійні явища, тероризм,)

Звучить дивно, адже в нас на заході все тихо і спокійно, але ніхто не знає, що чекає на нас завтра, адже проблеми не тільки в нас в країні, вони є масштабними, глобальними, сьогодні тихо і спокійно на західній Україні, а завтра може сколихнутись увесь світ, адже ви бачите, які ситуації відбуваються у світі.

Тому ми всі повинні бути готовими до того, що комусь ми можемо надати допомогу, як медичну так і психологічну, вивести людину з небезпечного середовища і тому подібне.

Але як ви думаєте, що перше може стати нам на заваді?

Паніка, страх, тривога, відповідальність, необізнаність,

Так дійсно все, що ви назвали є правильним тому сьогодні ми попрацюємо з цими аспектами психіки.

Але як ви розумієте, що скоріше за все повинні бути і люди, які відчують зовсім інше.

Що це за люди на вашу думку?

Постраждалі і люди зі слабкою нервовою системою

Що вони будуть відчувати, або, що буде з ними відбуватись?

Ступор, паніка, страх, оципініння, психомоторне збудження

І перше на що хочу звернути вашу увагу це те, що може відбутися з вами коли ви будете в ситуації, яка буде вимагати від вас допомогти іншій людині:

1. Паніка – прискориться серцебиття, пришвидшиться дихання, в очах може темніти, кружитись голова ітд. Перше, що ви маєте зробити це заспокоїти ваше дихання і тоді серцебиття відновиться. Адже під час паніки наш організм працює на максимум і енергія затрачається в 3 рази швидше, то в такому випадку ви можете просто знепритомніти. І можливо буду говорити про страшні речі, але якщо наприклад ви знаходитесь в палаючому будинку і ви не змогли себе заспокоїти, організм непритомніє, а далі картина розвитку ситуацій я думаю вже склалась у вас в голові.

Тому ось вправи, які допоможуть вам не виснажити ваш організм по максимуму.

Вправа

Уявіть будь ласка, чотирикутник! Спробуйте дихати зараз не поверхневим диханням, а діафрагмою, тобто, щоб повітря було в животі.

1. Відповідальність – за те, що ви можете зробити щось не так робить нас людей тими хто не допоможе навіть у страшній біді, бо ми не хочемо відповідати за те, що ми можемо зробити гірше, або ми ж не знайомо, а як це зробити.

Як реально найпростіше можна допомогти в екстремальній ситуації людині, яка постраждала:

• формування відчуття безпеки, зв’язку з іншими людьми, спокою та надії;

• надання доступу до соціальної, фізичної та емоційної підтримки;

• зміцнення віри в можливість допомогти собі та оточуючим.

Вправа

Зараз поділіться на пари і без підготовки спробуйте зімпровізувати екстремальну ситуацію в якій хтось постраждалий, а хтось надає допомогу.Опишіть ситуацію, і програйте її емоційно , що і коли ви б сказали постраждалому і навпаки.

А тепер після цієї вправи я розповім вам як насправді почувають себе потерпілі в таких ситуаціях і подумайте, що конкретно ви зробили не так.

Постраждалі не сприймають

ситуацію загалом; виникає відчуття порожнечі.

Різко знижуються активність і розумова

діяльність. Уповільнюється час, при цьому «секунди

здаються вічністю». Виникає дезорганізація

всієї психічної діяльності, як прояв «орієнтувального

рефлексу». «Підсвідомість» шукає

вихід із ситуації, що склалася, погіршується

емоційна і когнітивна діяльність.

Тут права півкуля мозку вимикається і працює лише ліва, яка відповідає лише за еоції, то в даному випадку ми можемо впливати емоційно і тактильно, дуже повільно, адже в більшості випадків усе, що ви скажете швидко навіть не сприйметься потерпілими людьми.

1)Залишайтеся поруч. Людина в кризовій ситуації тимчасово втрачає почуття безпеки та довіри. Раптово світ

стає небезпечним, повним хаосу та взагалі місцем, де

небезпечно перебувати.

2. Активне слухання. Важливо уважно слухати постраждалих для того, щоб допомогти їм пережити важкий час.

Обговорювання своєї історії часто допомагає людям зрозуміти та, врешті-решт, прийняти подію. На місці події може бути мало часу, але все ж важливо вислухати людину та залишитися поруч доти, доки, наприклад, постраждалим не займуться фахівці, як то медичні працівники.

3. Поважайте почуття іншого. Поставтеся без упередження до того, що вам говорять, і прийміть інтерпретацію подій постраждалою людиною – визнайте та поважайте її почуття. Не намагайтеся виправити фактичну інформацію або сприйняття послідовності подій. Будьте готовими до лютих спалахів емоцій; постраждалий може навіть кричати або відмовлятися від допомоги. Важливо бачити не тільки безпосередню зовнішню поведінку, а й підтримувати контакт із постраждалим, якщо йому треба поговорити про те, що трапилося. На місці події це може означати, наприклад, що ви будете триматися трохи осторонь, але будете стежити за появою ознак того, що людині потрібна допомога.

4. Проявіть турботу та надайте практичну допомогу. Якщо хтось перебуває в кризовій ситуації, дуже корисною є практична допомога: зв’язатися з кимось, хто може побути з постраждалим; домовитися, щоб дітей забрали з дитячого садка або школи; відвезти людину додому або до пункту надання екстреної допомоги. Така практична допомога є засобом вираження турботи та співчуття. Виконуйте бажання постраждалого, але не беріть на себе більше відповідальності за ситуацію, ніж це здається доречним.

Згідно отриманої інформації команда зробила такі висновки "той хто володіє інформацією, володіє усім". Тобто, знаючи як діяти в екстремальних ситуаціях., ми можемо врятувати себе та тих, хто постраждав.

Заняття з елементами тренінгу: "Конфлікт і спілкування"