МАЙСТЕР-КЛАСИ

Майстер-клас для педагогів «Бізіборд або розвивальна дошка для дитини»

вихователь-методист Захарчишина Н.М.

Квітень 2024 рік

Усі діти полюбляють натискати на кнопки, відкривати замочки, клацати засувами тощо. Часто батьки й педагоги забороняють їм це робити, турбуючись про дитячу безпеку. То чому б не дати дітям можливість погратися з такими бажаними забавками, але в безпечний спосіб? Тут стане в пригоді бізіборд, або розвивальна дошка. Його здебільшого купують у магазині. Але можна й виготовити самостійно, що буде навіть корисніше й цікавіше як для дорослих, так і для дітей. Такий бізіборд стане цікавим доповненням розвивального середовища дошкільного закладу.

Бізіборд - це розвиваюча дошка, що складається з "маніпуляційних" елементів (предметів, з якими можна здійснювати різноманітні дії). На дошці надійно закріплені різноманітні кнопки, вимикачі, гачки, карабіни, розетки, крани та інші “небезпечні” речі, які в повсякденні чіпати заборонено або не бажано.
Це тренує дитячі пальчики, а також навчає поводженню з реальними аналогами у побуті. Натхненником даного винаходу є педагог і методист, творець всесвітньо відомої системи виховання Марія Монтессорі .

Розвивальне значення бізібордів:

розвивається дрібна моторика ( формується здатність брати дрібні предмети, стискати їх пальцями, утримувати в руці – таким чином малюк готує руку до письма);

збагачується сенсорний досвід (дитина отримує повну свободу тактильного сприйняття);

удосконалюється координація рухів (маля вчиться утримувати об’єкт у полі зору, узгоджує роботу рук і очей);

розвивається інтелект (дитина вчиться прогнозувати результати своїх дій, порівнювати, робити висновки, освоює алгоритм дій);

покращується пізнавальні процеси (тренується кольоро- і звукосприйняття, а  також опановуються навички предметів побуту);

виховується терпіння і самостійність (маленькі діти не здатні довго утримувати увагу на одному предметі, а бізіборд дає можливість виконувати і планувати безліч дій)

Ефекти, які досягаються при використанні бізіборда:

• Когнітивний розвиток
  • Розвиток дрібної моторики
  • Фізичний розвиток
  • Стимуляція тактильної системи
  • Розвиток пізнавальнмх психічних процесів
  • Розвиток мовлення

Як створити бізіборд у дитсадку:

Матеріали для розвивальної дошки:

• основа — дерев’яна дошка або лист фанери;
  • інструменти — саморізи, цвяхи, викрутка, молоток тощо;
  • будівельний клей або клей-пістолет;
  • канцелярське приладдя — простий олівець, ножиці, лінійка, папір тощо;
  • лак для поверхонь або фарби;
  • предмети для розміщення — ланцюжки, гачки, засуви, рахівниці, тумблери, циферблати, замочки, старі вимикачі й розетки тощо.

Як зробити бізіборд

1. Створюємо ескіз: На аркуші паперу схематично позначаємо, які елементи й у яких місцях будуть розміщені. Це допоможе візуально уявити майбутній виріб й розрахувати площу основи так, щоб рівномірно вмістилися всі дібрані складові.
  2. Готуємо основу: Якщо це дерев’яна дошка, ретельно обробляємо її, аби під час гри дитина не поранилася. Розмір основи залежить від того, де у груповому приміщенні розміщуватимемо бізіборд, чи будуть діти його переносити тощо. Зручний розмір: площа — 1 м2 товщина — не менше 1 см.
  3. Вкриваємо основу лаком або фарбою. Обираємо фарбу залежно від призначення бізіборду — для хлопчачих, дівчачих чи колективних ігор, занять. Можна розфарбувати основу в різні кольори, намалювати орнамент, зробити кольорову рамку тощо.
  4. Кріпимо деталі: Коли основа готова, простим олівцем наносимо на неї позначки для розміщення предметів відповідно до ескізу. Після цього на визначені місця за допомогою цвяхів, саморізів і клею кріпимо підготовлені деталі.

Хлопчикам буде цікаво погратися з пружинками, шпінгалетами, ланцюжками, вимикачами, компасом, телефонним диском, гайковим ключем, іграшковим штурвалом тощо.

Дошками одне одного вони також охоче гратимутья. Також можна створити бізіборд який буде як для хлопчиків так і для дівчаток. Розміщуємо розвивальну дошку в ігровому куточку групового приміщення чи іншому обраному місці.

Можна створити тематичний бізіборд, на основі якого проводити заняття.

Не бійтеся починати роботу. Найголовніше це бажання і любов до ваших дітей! Трохи терпіння, часу, фантазії - і у дитей з'явиться нова чудова, а головне корисна, іграшка.